Microscopes > Stereo microscope > Industriel stands > Evident Olympus > Evident Olympus Swing-arm stand with gas spring, Column stand 250 mm, 2-4.5kg, STX-360/5-TI-2
Product no.: 60577
Swing-arm stand with gas spring, Column stand 250 mm, 2-4.5kg, STX-360/5-TI-2
too expensive?
short-term
ready for shipping in 3-5 weeks + lead time
Product description
Swivel arm tripod with gas pressure spring, stand column 250 mm, 2-4.5 kg, STX-360/5-TI-2
  • Stereo microscopes weighing 2 - 4.5 kg.
  • Arm length 360 mm
  • Maximum vertical movement range 225 mm
  • Microscope tilt range 0° - 90°
  • Compatible focusing system: SZ2-STS
  • Stand column 250 mm is
Specifications
Field of application
Industry
yes
Area of application
Semiconductor technology
yes
Odontotechnics
Miscellaneous
supplier product number
E0433169
Product safety
Recommended accessories
Microscopy supplies (1)
Bresser Immersion oil, 5ml, refractive index=1.515
*All prices include VAT plus shipping costs.
Evident Olympus Swing-arm stand with gas spring,  Column stand 250 mm, 2-4.5kg, STX-360/5-TI-2