Magnifying glass LL6-PW-UV400, 3 × pure white (6,000 K), 3 × UV (400 nm)
too expensive?
long-term
Product not available anymore + lead time
Product description
Magnifier Luminaire LL6
  • LED magnifier luminaire for daily usage in business and industry
  • High intensity and homogeneous illumination
  • Flicker-free lighting thanks to optimized electronic
  • Brightness adjustable from 0 to 100%
  • Optional switchable in different light colors
  • Robust jointed arm, simple to be fixed
  • High quality silicate glass lens, scratch and solvent resistant
  • Desinfectable full metal parts for strongest demands
Technical Data
  • Illuminant 6 × 3 W Power LED
  • Color temperature pure white (6.000 K)
  • Color temperature nature white (4000 K)
  • Magnification 3 × (6 dioptres)
  • Input power supply 100 - 240 V AC, 50 - 60 Hz
  • Output power supply 24 V DC, 1 A
  • Power consumption 20 W
  • Max. clamping range approx. 50 mm
  • Arm length 450 mm + 400 mm
  • Diameter (lens) 120 mm